Do what you’re stoked with, або як потрапити в топ-20 райдерів Америки?

Знайомимось — я Юра. З дитинства катався в Карпатах, іноді змагався з іншими райдерами на Пилипці чи Драгобраті, та ніколи не ставив себе до порівняння із світовою ареною.

Кілька років тому я переїхав у Сіетл і мені довелося шукати нові місця для катання. В радіусі 2-3 годин їзди від міста є кілька непоганих місцевих курортів, не Альпи, звісно, але є де катнути після роботи. Знаєте, я все частіше почав помічати на схилі райдерів, чий рівень сильно відрізнявся від решти. Здавалось би, всі круті хлопці мають сидіти десь в Аспені чи Парк Сіті, але на невідомій горі в Pacific North West?! Уявіть що ви побачили Джеремі Джонса у Ворохті — чувак, що ти тут робиш?

Далі виявилось, що саме в цих краях базується K2, Lib Tech Gnu, Karakoram, Line, а попри штаб-квартиру Capita я щодня ходжу на роботу. Якщо розширити фокус на сусідні штати, то сюди додайте Armada, Jones, ON3P… Не очікуючи цього, я опинився чи не в найбільшому центрі зимової гірської індустрії в світі.

Всі ці компанії засновуються райдерами, вирощують нових райдерів, прототипи тестуються на місцевих горах, а отже жити в Колорадо/Орегоні/Вашингтоні і не вміти кльово їздити — це як жити під Житомиром і не знати з чого робиться хліб.

Скелясті схили Каскадних гір поблизу Сіетла

Скелясті схили Каскадних гір поблизу Сіетла

І їм всім треба десь кататись! Ці лижники яких ти бачиш з підйомника, і ті неймовірні котрих показують по телевізору — це часто одні й ті ж люди! Хлопчина з X Games влітку зависає в скейт парку в тебе під хатою, ви катаєтесь на одних схилах, придивляєтесь до одних скель для наступних дропів… чекайте, а як саме вони змогли потрапити в світ великого фрірайду?

Freeride World Tour

Для початку, розберемось що таке великий фрірайд.

Freeride World Tour (FWT) — це рівень Олімпу і там живуть боги рівня Xavier De Le Rue чи Sammy Luebke. Лише вісім райдерів в світі приймають участь в чоловічому сноубордному турі. Повторюсь, вісім сноубордистів на планеті. В футболі це означало б Мессі, Роналду і ще кілька імен, навіть на одну команду не назбираєш.

Цих восьмеро напівбогів катають 5 етапів в різних кутках планети за сезон. На шляху до FWT, є серія подій Freeride World Qualifier (FWQ), по результатам яких двоє найкращих запрошуються до світового туру.

Я не чемпіон, мене ніхто нікуди не запросив. Мені лише вдалось лише пристойно проїхати в кількох престижних змаганнях, чого було достатньо щоб зайняти 20-ту стрічку рейтингу в Північній Америці, або 25-ту в східній півкулі планети.

І це космічно круто.

Kirkwood, The Cirque

Kirkwood, The Cirque

Як змагаються фрірайдери?

Ключова частина слова фрірайд — “фрі”. Окрім старту та фінішу, немає практично жодних обмежень. Немає часу, воріт, стандартних оцінок. Їдь як завгодно, куди завгодно і покажи на що ти здатен.

Звісно, гора незнайома більшості райдерів, в них є всього година часу зробити один-два спуски щоб візуально роздивитись і запланувати свою лінію. Так, візуально — ніхто не дропає, не під’їжджає до скель чи вузьких кулуарів, все з фокусом залишити схил нетронутим до заїздів. З таким підходом планування твоєї лінії спуску стає чи не складніший за сам спуск. Тим не менш, в мене ще жодного разу не вдалось впевнено і чітко з’їхати саме там де спланував, адже зверху все виглядає інакше і заблукати всього на кілька метрів може означати сусідній кулуар чи незручне приземлення під скелею.

Зверху старт, внизу фініш; більше правил немає

Зверху старт, внизу фініш; більше правил немає

Оцінюють по п’яти оцінках — лінія, техніка, плавність (fluidity), контроль і стиль. FWT випустили чудове коротеньке відео з поясненням як це працює:

Важливо розуміти, що оцінки завжди суб’єктивні. Ти можеш обрати величезний дроп і ризикувати впасти, або проїхати на ходах з ідеальним контролем, але по простій лінії. Панацеї немає, як і немає ідеальної тактики. Як мені сказав головний суддя однієї із подій:

“This is your run.

Do what you’re stoked with, what makes you happy at the end of the day.

And, hopefully, we, as the judges, like it!”

Я обожнюю ці слова! Їх можна застосувати у всіх аспектах життя. Роби те що тебе справді заводить, результати не заставлять себе довго чекати.

Трішки про фрірайд культуру

Великі гори інші. Не кращі, не гірші, але інші. Досвід в них відіграє вагомо більшу роль, ніж неприборкана енергія і вміння робити певні трюки. Фрірайд-тусовки часто старші ніж аудиторія в сноупарках, проте святкують вдалі змагання з не меншим ентузіазмом!

І є що святкувати. Всього кілька місяців тому катався на North Baldy в Snowbird і аж мурахи йшли по шкірі від думки, що там проходив світовий тур. І ось стою на суперскладному The Cirque в Kirkwood, схилі що відкривається лише два дні на рік, саме для цих змагань; схилі, який сам був ареною для Freeride World Tour; стоїш і вкотре прокручуєш в голові свій план, а водночас план В і план С, переживаєш і захоплюєшся від суміші емоцій і адреналіну… Ось відео щоб зрозуміти як саме це може виглядати:

 

Всі навколо почуваються приблизно так само, але щиро вболівають і допомагають один одному, часом переживаєш за складний дроп своїх суперників сильніше ніж за свій власний спуск. Створює дуже дружню атмосферу, навіть якщо ти приїхав з іншої країни, спілкуєшся іншою мовою і нікого тут не знаєш.

Великі гори = серйозні лінії

Великі гори = серйозні лінії

З цікавинок, виявляється що дехто з фрірайдерів живе всю зиму в авто, подорожує і катається з грудня по квітень. Потім знову все літо працює де прийдеться щоб заробити на наступну зиму.

І лише одиниці можуть заробляти гроші фрірайдом. Ще купка отримує спорядження і мінімальні гроші від спонсорів на подорожі. Переважна ж більшість  просто живуть біля гір і намагаються мінімально працювати і максимально часу проводити на схилах.

Або ось якось постукався мені в інстаграм фотограф з сусіднього містечка. Каже: “Бачу, ти справді любиш свою справу, фотографи це обожнюють. Давай виберемось в гори, наша студія тебе познімає.”

Мрія фрірайдера - складний схил і хороший сніг

Мрія фрірайдера — складний схил і хороший сніг

Що далі?

Не знаю, поки що не все вкладається в голові. Де хлопець з черги на Драгобраті, а де райдер з топ 20 big mountain riders континенту, який придумав сноуборд? Чи є якась кореляція між “пішли з’їдем з Петроса” і змаганнями з людьми, які корегують свій графік зйомок фільмів щоб прийняти участь в цих самих змаганнях?

Очевидно, є. Як і є перспективи сноубордингу в Україні. Додайте трішечки досвіду і впевненості, а решту умов вже маємо. Сподіваюсь, мій приклад стане натхненням для інших спробувати свої сили на великих аренах, це того варте!

Do what you’re stoked with.

Юра Костюкевич

Freeride World Tour profile link

Instagram: averagefreerider

Комментарии запрещены.